Glamping, "göz alıcı" ve "kamp" kelimelerini birleştiren nispeten yeni bir terimdir." İnsanların konfor ve stil içinde açık havanın tadını çıkarabilecekleri bir tür lüks kampı ifade ediyor.

Glamping tesisleri, güzel kanvas çadırlardan dev ağaç evlere ve daha fazlasına kadar her şeyi içerebilir ve ülkemizin birçok yerinde glamping destinasyonları vardır! İşte bu şık kamp trendi, kökenleri ve bir sonraki glamping kaçamağınızı planlamaya nasıl başlayabileceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şey.

Glamping Nedir ve Terim Nereden Geldi?

“Glamping" teriminin kökeni Birleşik Krallık'ta 2006 yılına kadar izlenebilir ve o zamandan beri popülerlik kazanmaktadır. Lüks doğası ve estetik açıdan hoş görünümü nedeniyle lüks kamp kavramı, özellikle influencerlar trendin üzerine atladıktan sonra sosyal medya sitelerinde hızla ilgi gördü, ancak terimin viralliği çoğunlukla İnstagram ve Pinterest sayesinde.

Bu platformlar, glamping için nihai reklamdı çünkü glamping'in rahatlığını, zenginliğini ve yaratıcılığını daha geniş bir kitleye güzel bir şekilde tasvir edebiliyorlardı. Bir kamp trendinden veya gönderiler için güzel bir hashtag'den daha fazlası haline geldi artık herkesin keyif alabileceği lüks bir deneyim olarak görülüyordu.

Glamping ve Kamp: Fark Nedir?

Glamping ve kamp arasındaki fark nedir? Basitçe söylemek gerekirse, fark lükslüktür. Glamping, geleneksel kamplarda tipik olarak bulunmayan konforlu konaklama birimleri ve olanaklar sunmaktadır. Bu, elektrikten akan suya ve dolu banyolara kadar her şeyi içerebilir. Öte yandan kamp yapmak, genellikle bir çadırda veya yıldızların altında pürüzlendirdiğiniz daha rustik bir deneyimdir.

Ancak bu, glamping'in süslü bir tatil beldesine veya çatı katı daire kiralamaya benzediği anlamına gelmez. Glamping sadece bu üst düzey destinasyonlardan daha uygun fiyatlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda doğaya da dalmış durumda. Glamping, konfor ve harika dış mekân arasında mükemmel bir uyum ve denge sağlamayı başarır. Diğer lüks deneyimlerin her zaman sunamayacağı bir şey.

Glamping Türleri

Birçok farklı glamping konaklama türü vardır ve seçtiğiniz tür kişisel tercihlerinize bağlı olacaktır. Bazı popüler glamping konaklama birimleri arasında çadırlar, ağaç evler, yurtlar, kabinler ve karavanlar bulunur. İşte en yaygın ve çekici glamping konaklama türleri hakkında daha fazla ayrıntı:

1.      Lüks Çadır Glamping

Göz kamaştırmanın en popüler yolu lüks çadırlardır. Kanvas çadırlar lüks bir kamp elyafıdır çünkü rustik cazibeden vazgeçmeden üst düzey bir kamp deneyimi sunarlar. Ek olarak, kanvas kamp çadırları genellikle geleneksel çadırlardan daha geniştir, bu nedenle hareket etmek ve rahatlamak için bolca yeriniz olacaktır.

2.      Yurt Glamping

Yurtlar, tüm dünyadaki göçebe insanlar tarafından yüzyıllardır kullanılan yuvarlak, portatif barınaklardır. Günümüzde yurtlar (yurt çadırlarıyla karıştırılmamalıdır) genellikle tatil evi olarak kullanılmaktadır. Glamping söz konusu olduğunda, yurtlar doğa ile bir olmanızı sağlayan eşsiz ve konforlu bir deneyim sunar.

3.      Lüks Glamping Kabinleri

Kulübeler ve ağaç evler tipik olarak en lüks göz alıcı konaklama yerleridir. Kabin, duş ve sıcak su gibi bir evin modern konforlarına erişmek isteyenler için en iyi seçenektir, ancak yine de çarpıcı, doğal ve özel bir ortamda. Olanakların yanı sıra, lüks kabinler genellikle daha geniştir, bu nedenle büyük bir aile veya grup için veya seyahatiniz sırasında misafir bekliyorsanız harika bir seçimdir.

Göz Kamaştırarak Glamping’e Nasıl Gidebilirsin?

Ülkemizde glamping destinasyonları var! Glamping tatil köyleri, kamp alanları ve hatta glamping otelleri bulabilirsiniz. Seyahat programınızda göz alıcı kamp deneyimi yaşamak için birçok seçeneğiniz var.

Glamping destinasyonlarını ve konumlarını bulmak için, buradan sitemizdeki tesisleri incelebilirsiniz.