Hiçbir şey bir kamp gezisinden daha heyecan verici olamaz, özellikle de karavan kullanıyorsanız! Ancak ilk kez bir karavan seçmek, göz önünde bulundurulması gereken birçok şey olduğu için zor olabilir. Şirin küçük Volkswagen'lerden üstü kabinli karavanlara kadar pek çok tür mevcuttur. İşte size mümkün olan en iyi macerayı yaşamanızı sağlamak için bir sonraki kamp gezinizde doğru karavanı seçmek için beş ipucumuz!

  1. 1.    Gerçekte neye ihtiyacınız var?

İnsanlar genellikle daha iyi bir seçenek gibi göründüğü için tuvaleti ve duşu olan bir karavanı tercih ederler. Ancak tesisleri olan kamp alanlarında kalmayı planlıyorsanız, aslında bu olanaklara ihtiyacınız yoktur. Bir karavan tuvaletini temizlemek oldukça zordur, bu yüzden bundan kaçınabiliyorsanız, yapmalısınız! Aynı şekilde minibüsünüzde yemek yapmayı düşünmüyorsanız, mutfak aletleri olan bir araca öncelik vermemelisiniz. Karavanlarda çeşitli olanaklar mevcuttur, bu nedenle hepsini seçmek yerine hangisine gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Günümüzde tenteler, ısıtıcılar, klima, fırınlar, TV'ler, mikrodalga fırınlar ve daha fazlasıyla donatılmış karavanlar bulabilirsiniz.

  1. 2.    Daha büyük her zaman daha iyi değildir

Seyahatleri için büyük, lüks bir karavanın en iyi seçenek olduğunu varsaymak kolaydır. Ana odak noktanız rahatlık ve ferahlık ise, o zaman harekete geçin! Ancak seyahatiniz için gerçekten büyük bir karavana ihtiyacınız olup olmadığını veya bunu isteyip istemediğinizi düşünün. Büyük şehirleri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, büyük karavanınızla mücadele edebilirsiniz. Büyük araçların dar sokaklarda manevra yapması zor olabilir ve park yeri bulmak büyük bir güçlüktür. Ayrıca kırsal yollarda araç kullanıp kullanmayacağınızı da göz önünde bulundurun, çünkü sıkışıp kalmak istemezsiniz! Karavanınızın boyutu, seyahat eden grubunuzun boyutundan da etkilenir. Bazı karavanlarda emniyet kemerinden daha fazla uyuma yeri olduğunu unutmayın, bu nedenle aracınızı seçmeden önce bunu kontrol ettiğinizden emin olun.

  1. 3.    Gereksinimleri kontrol edin

Çoğu karavan, normal bir sürücü belgesiyle kullanılabilir, ancak bazı büyük araçlar farklı bir ehliyet gerektirecektir. Rezervasyondan önce her zaman ehliyet gerekliliklerini kontrol edin. Sigorta için yaş gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olun. Daha sonra hayal kırıklığına uğramamak için rezervasyon yapmadan önce kontrol edin!

  1. 4.    Sürebilir misin?

İlk kez bir karavanda araba kullanmak oldukça göz korkutucu olabilir! Akılda tutulması gereken pek çok kör nokta ile genellikle beklediğinizden daha büyüktürler. Bu nedenle, seyahatiniz için bir karavan kiralarken, aslında onu sürmek zorunda kalacağınızı unutmayın. Bir sürücü olarak kendinize ne kadar güvendiğinizi düşünün ve bunun kararınızı etkilemesine izin verin. Sürüş deneyiminiz veya güveniniz yoksa, bunun yerine dönüştürülmüş bir minibüs tercih edin, çünkü bunlar araba sürmeye en çok benzeyen araçlardır. Ancak daha büyük bir karavan kiralamak istiyorsanız, pratik yaptığınızdan emin olun. Sahibiyle bir test sürüşü için gelip gelemeyeceğinizi sorun veya benzer boyutta bir araç kullanmayı ayarlayın.

  1. 5.    Kamp alanı planlarınızı gözden geçirin

Kampda ile rezervasyon yapmak, ülkemizde mevcut olan tüm seçenekler arasında kolayca arama yapmanızı sağlar. Kamp alanı türü, konaklama türü, evcil hayvan kabul edilip edilmediği gibi çeşitli faktörlere göre filtreleme yapabilirsiniz. Deniz tatiline gönül verdiyseniz, kamp yerinizin bir yere yürüme mesafesinde olduğundan emin olabilirsiniz! Karavan kiralamanızı ayarlamadan önce kamp yerinizi ayırtmanıza gerek yoktur, ancak kabaca bir fikir edinmek isteyebilirsiniz. Kamp alanında sunulan olanaklara bağlı olarak, bir kamp alanında neye ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz. Kiraladığınız araçta ne kadar zaman geçirmeyi planladığınızı etkileyecektir. Bazı insanlar ayrıca seyahatleri boyunca bir kamp alanında kalmayı tercih ederler, o zaman daha büyük bir karavanı tercih edebilirsiniz. Ancak, uygun bir yolculuğa çıkmayı planlıyorsanız, sürmesi daha kolay ve yakıt maliyeti açısından daha ucuz olan daha küçük bir karavanı tercih edebilirsiniz. Bu beş ipucunu göz önünde bulundurarak, kamp geziniz için mükemmel karavanı bulmaya hazırsınız! Bir karavana ilk kez binişiniz, yaptığınız ve yapmadığınız şeyleri ve bir dahaki sefere ne istediğinizi vurgulayacaktır. Yavaş ama emin adımlarla, hayallerinizdeki karavanı daha birçok gezide keyifle bulacaksınız.